NAŠI ABSOLVENTI: iREPORTÉR MICHAL ZAJONC

Michal Zajonc na naší škole studoval v letech 2008-2012 maturitní obor Strojírenství. Nyní pracuje jako PR manager cestovního ruchu ve městě Javorník. Od roku 2011 k tomu navíc spravuje webové stránky „Javorník a jeho dění“.

Již za svých studií na eMku byl Michal proslulý tím, že se svým kamarádem začal předělávat počítačovou hru Mafia do reálií okresu Jeseník. Další z jeho zálib se začala projevovat už v dětství, a to meteorologie. Ve svém raném věku měřil pomocí kelímků množství dešťových srážek či zjišťoval prostřednictvím klacíků výšku napadaného sněhu. Dodnes je jeho volný čas naplněn meteorologií, s níž je v přímém styku od roku 2009. Dokonce se svým kamarádem Tomášem Žákem společně založili pro širokou veřejnost Meteo Včasné Varování. Na webových stránkách www.meteovcasnevarovani.cz jsou veškeré podrobné informace nejen o aktuálním počasí.

Michal je ve svém okolí známý tím, že mu na zahradě domu stojí manuální meteorologická stanice. A jak se k ní vůbec dostal? V roce 2010 byl na návštěvě pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě a zeptal se jednoho z meteorologů, "zda by nebyl tak hodný a nesehnal mu nějakou manuální stanici". Stanice dokáže měřit tlak, nárazy větru, směr větru, srážky, sněhovou pokrývku, vlhkost, teplotu, teplotní minima a maxima. „Všechny tyto údaje jsou několik let zapisovány do tabulek, které pak slouží jako data pro statistiku. Každý měsíc se vše musí sepsat, udělat spis a porovnat předchozí léta, tak se krásně vidí, zda je srážkový deficit - kolik srážek chybí za měsíc nebo za celý rok. To samé s teplotou, jaké jsou amplitudy, odchylky, maxima a minima, ze všeho se v závěru vypočítají rekordy. Ty jsou buď denní, týdenní nebo měsíční. Javorník je sice na severu Olomouckého kraje, ale patří mezi nejteplejší místa v České republice. Kromě tornáda jsem zde zažil snad vše od sněhové bouře, krupobití, povodní po naměření nejnižší teploty, nejvyšší teploty, nejhorší sucho v historii a další. Někdy je veselo, ale miluji to zde.“

V budoucnu by se chtěl věnovat Michal Zajonc meteorologii profesionálně, „bohužel mi chybí vysokoškolské vzdělání v tomto oboru,“ dodává Michal. Začal externě spolupracovat se Šumperským a Jesenickým deníkem a následovalo i školení v České televizi v Praze, kde se seznámil s potřebnými informacemi, např. jak správně natáčet záběry, pracovat s technikou. Cenné rady získal mimo jiné i od mediálně známého moderátora ČT Václava Moravce a Oldřicha Borůvky. Michal se tak stal jedním z iReportérů České televize (http://www.ceskatelevize.cz/ireporter/tv/michal-zajonc/) a jeho příspěvky je možné vídat v pořadech ČT, jako Počasí, Zprávičky na ČT :D, Událostí v Regionech, Týden v Regionech, a dokonce nedávno i v Toulavé kameře, kterou s kolegy ze štábu ČT společně natáčeli.

I prostředí eMka se stalo objektem Michalova zájmu a dostalo se nejen do počítačových reálií Jesenicka, ale i do pořadu ČT Turbulence. V jednom z vysílaných dílů v roce 2013 zvítězila jeho fotka s netradiční sněhovou lavičkou, na níž sedí jeden z našich dalších absolventů a zároveň Michalův tehdejší spolužák Lukáš Šagát v objetí s novým "sněhovým" kamarádem (http://www.soje.cz/item/238-snehove-umeni-nasich-zaku-v-televizi).

„Díky těmto znalostem a chuti učit se novým věcem jsem se dostal na MěÚ v Javorníku, kde spolupracuji s Městským kulturním střediskem, IC a s dalšími organizacemi nejen v Javorníku.“

„Jeden z mých koníčku se mi stal zaměstnáním - cestovní a turistický ruch, a to konkrétně pozice Marketing & PR. Není nic lepšího než chodit do práce s nadšením a radostí. A co je mi největší motivací? Společné úspěchy s kolegy.“

 

Mgr. Adriana Kowalcze

album - rajce.net › soje › 2017-04-04 NAŠI ABSOLVENTI: iREPORTÉR MICHAL ZAJONC

Virtuální prohlídka

virt-prohlidka

Šikana

Jsi-li svědkem šikany nebo dokonce její obětí, nenechávej si to pro sebe a kontaktuj naši výchovnou poradkyni.

 

Nyní můžete také anonymně na stránkách projektu NENECH TO BÝT! kde můžete nahlásit co jste zažili nebo co jste viděli. Je zde možnost i stáhnout si aplikaci do svých chytrých telefonů.

stipendium_banner2

Dnes je

středa, 20. 9. 2017
nyní se nevyučuje

Hledej