Pololetní projekt - modelování motoru Mercedes-Benz

Jmenuji se Patrik Červenka a jako svůj pololetní projekt jsem si vybral motor Mercedes-Benz, třídy S 500L 5.5i-V8 285 kW. Nad jeho modelováním jsem strávil něco málo přes sto hodin. Toto téma jsem si vybral, protože rád kreslím motory a protože jsem chtěl vymodelovat něco složitějšího.

Na začátku projektu jsem příliš nevěděl, jak pracovat a orientovat se v programu Inventor, což je program na 3D parametrické modelování strojních součástí. Vzhledem k tomu, že jsme se ho teprve začali učit ve škole, musel jsem se dost informací o programu naučit sám. Z těchto důvodu pro mě nebylo modelování na začátku jednoduché. I přes tyto nedokonalosti se mi povedlo začít a dokončit projekt se vším, co měl obsahovat.

Začal jsem od spodní části, což byl klikový hřídel, který se modeloval poměrně dobře. Jako další část přišly na řadu ojnice, které už tolik jednoduché nebyly, tvar ojnic jsem mohl udělat jednoduchý, ale chtěl jsem, aby to vše vypadalo na úrovni. V této části jsem bojoval s úhly, aby byly ojnice v požadovaném úhlu a správně zavazbené. Dále jsem musel udělat písty, dělali se poměrně jednoduše, ale při vazbení pístu se mi několikrát zasekl počítač a celý program i s vymodelovanými písty spadl. V těchto chvílích, kdy mi počítač asi čtyřikrát vypověděl službu, jsem měl nervy na pochodu. Ale nevzdával jsem se a pokračoval dále. Nacházím se asi před nejtěžší části celého projektu, rozvody nad písty. Vůbec jsem neměl představu, jak je zavazbit, když už jsem je měl celé vymodelované. Trvalo mi poměrně dlouho, než jsem přišel na to, jak pokračovat dál, ale asi po týdnu pokusů se mi to povedlo.

Avšak ani zdaleka jsem neměl to nejhorší za sebou, dále jsem musel přijít na to, jak zavazbit vačkovou hřídel s vačkami nad ventily, tento krok mě stál další týden pokusů. Konečně jsem měl to nejtěžší za sebou, dodělal jsem detaily u jednotlivých komponent a setrvačník. Následně jsem vložil normalizované díly z obsahového centra. Bylo přede mnou rozhodnutí, jestli odevzdat projekt bez rozvodového řetězu, nebo ho vymodelovat, absolutně vůbec jsem nevěděl, jak ho vytvořit. Musel jsem vyhledat odbornější pomoc, a to v podobě videa na internetu od jednoho profesionála. Video sice nebylo moc přehledné a jednoduché, ale díky němu jsem ten řetěz za tři hodiny zvládl zpracovat. A tak vznikl „můj“ motor V8.

Fotografie
thumbnail_v8-motor.jpg
thumbnail_v8-motor1.jpg
thumbnail_v8-motor2.jpg
thumbnail_v8-motor3.jpg
thumbnail_v8-motor4.jpg