CAD systém

Výuka CAD systémů patří v současné době k základním oborům vyučovaným na středních a vysokých školách technických směrů.

CAD, z angličtiny computer-aided design, česky počítačem podporované projektování, nebo míněno obecně jako CAD systém jako computer-aided drafting - počítačem podporované kreslení. Jde o velkou oblast IT, která zastřešuje širokou činnost navrhování. Jednoduše lze říct, že se jedná o používání pokročilých grafických programů pro projektování, místo rýsovacího prkna.

AutoCAD je nejoblíbenější a nejrozšířenější 2D CAD program na světě. První AutoCAD vyšel v roce 1982 a od té doby prošel spousty vylepšeními. Tento program od americké společnosti Autodesk pro projektování a konstruování umí i 3D, ale pro 3D projektování primárně neslouží, využívá se především na 2D kreslení. K 3D modelování slouží další rozšířené programy pro práci s 3D, především Inventor Proffesional.

Odborné CAD software produkty dostupné žákům a studentům naší školy.

  • AutoCAD – tradiční multioborový CAD nástroj pro Windows, nejpoužívanější technický software, určený především pro 2D kreslení.
  • AutoCAD Mechanical – optimalizovaný AutoCAD pro strojírenství a příbuzné obory.
  • Inventor Professional – 3D parametrický modelář, určený především pro 3D modelování.
  • Využití jednotlivých software technologií ve výuce na SOŠ a SOU Jeseník si můžete prohlédnout v ukázkách prací studentů.

Studentské verze AutoCAD zdarma.

   

Dalším významným benefitem na naší škole je možnost získat pro výukové účely studentské verze programu AutoCAD zdarma a to především pro využití na domácích stanicích, což umožňuje významným způsobem zlepšovat kvalitu výuky. Autodesk už dlouhodobě nabízí u všech svých prodávaných produktů i tzv. EDU licence. Ty jsou určené především pro studijní účely, tudíž kantory a studeny na akademických zařízeních. Pro tyto školní účely nabízí Autodesk všechny programy již pár let zcela zdarma. Stačí se na Autodesku zaregistrovat (nejlépe pod školní emailovou adresou) a po té si stáhnete daný produkt. Autodesk tímto provedl poměrně velký krok oproti jiným konkurenčním CAD programům, u kterých si školy musí pořizovat speciální (i když zlevněné) licence a pak se tedy často stává, že kvůli financím neobnovují na nové verze. S Autodesk produkty můžete mít každý rok aktuální CAD a tudíž jakmile vyjdete ze školy, tak budete umět perfektně pracovat s CAD programy. Takto stažený software je nicméně pouze pro studijní účely. Je s ním zakázáno jakkoliv výdělečně pracovat. Slouží teda opravdu pouze studentům, kantorům a akademickým institucím.