Předmětová komise stavební

CAD SYSTÉM

Výuka CAD systémů patří v současné době k základním oborům vyučovaným na středních a vysokých školách technických směrů.

https://www.soje.cz/storage/IKONY/CAD1.jpg

CAD, z angličtiny computer-aided design, česky počítačem podporované projektování, nebo míněno obecně jako CAD systém – computer-aided drafting - počítačem podporované kreslení. Jde o velkou oblast IT, která zastřešuje širokou činnost navrhování. Jednoduše lze říct, že se jedná o používání pokročilých grafických programů pro projektování, místo rýsovacího prkna.

AutoCAD je nejoblíbenější a nejrozšířenější 2D CAD program na světě. První AutoCAD vyšel v roce 1982 a od té doby prošel spousty vylepšeními. Tento program od americké společnosti Autodesk pro projektování a konstruování umí i 3D, ale pro 3D projektování primárně neslouží, využívá se především na 2D kreslení. K 3D modelování slouží další rozšířené programy pro práci s 3D, především Inventor Proffesional.

Odborné software produkty dostupné žákům a studentům naší školy.

  • AutoCAD – tradiční multioborový CAD nástroj pro Windows, nejpoužívanější technický software, určený především pro 2D kreslení.
  • Revitje BIM aplikace pro Microsoft  Windows vyvíjená firmou Autodesk. Umožňuje parametrické 3D modelování a kreslení prvků při vytváření stavebních projektů. BIM je koncept oboru CAD, který nabízí inteligentní objektové 3D navrhování.
  • Lumion – je program na 3D vizualizace, čili software pro vykreslování 3D počítačové grafiky a animací, určen je pro architekturu, stavebnictví, design obecně, krajinářskou tvorbu, zahradní architekturu. Využitím GPU přes HLSL se liší od ostatních programů určených pro stejné cíle.

Studentské verze AutoCAD, Revit a Lumion zdarma.

https://www.soje.cz/storage/IKONY/CAD2.jpghttps://www.soje.cz/storage/IKONY/CAD3.png

Dalším významným benefitem na naší škole je možnost získat pro výukové účely studentské verze programu AutoCAD a Revit zdarma a to především pro využití na domácích stanicích, což umožňuje významným způsobem zlepšovat kvalitu výuky. Autodesk už dlouhodobě nabízí u všech svých prodávaných produktů i tzv. EDU licence. Ty jsou určené především pro studijní účely, tudíž kantory a studeny na akademických zařízeních. Pro tyto školní účely nabízí Autodesk všechny programy již pár let zcela zdarma. Stačí se na Autodesku zaregistrovat (nejlépe pod školní emailovou adresou) a po té si stáhnete daný produkt. Autodesk tímto provedl poměrně velký krok oproti jiným konkurenčním CAD programům, u kterých si školy musí pořizovat speciální (i když zlevněné) licence a pak se tedy často stává, že kvůli financím neobnovují na nové verze. S Autodesk produkty můžete mít každý rok aktuální CAD a tudíž jakmile vyjdete ze školy, tak budete umět perfektně pracovat s CAD programy. Takto stažený software je nicméně pouze pro studijní účely. Je s ním zakázáno jakkoliv výdělečně pracovat. Slouží teda opravdu pouze studentům, kantorům a akademickým institucím.

https://www.soje.cz/storage/IKONY/CAD-EDU.png

Software Lumion

/storage/IKONY/Lumion_ikona.png

Přináší několika set násobnou rychlost renderu oproti klasickým řešením využívajících výpočty procesoru. Vyrendrovat snímek trvá pár vteřin. I na průměrném herním PC vidíte téměř hotový výstup aktualizovaný několikrát za vteřinu. To, spolu s širokým obsahem knihoven, otevřeností a jednoduchostí programu, neuvěřitelně zkracuje proces tvorby vizualizace. Můžete tvořit jednoduchým způsobem statické snímky, animovaná videa, panoramata a výstupy pro virtuální realitu. Navíc implementuje velkou měrou architektonicky užívaný postprocesing do 3D prostředí. Funguje s modelačním programem na bázi vylepšených referenčních souborů, tím přináší možnost spojení návrhu s vizualizací od prvotních fází projektu až po finální prezentaci projektu. Nejlepší prezentaci přináší mnohdy při přímé konzultaci, kdy ukazujete vše v připravené scéně naživo a měníte vše přímo s klientem. A to stále v prostředí, kde se pohybuje tráva a listí ve větru, kde objekty ožívají a pohybují se vlny na vodě. Jednoduše změníte odstín materiálu, nebo materiály vyměníte na celém projektu najednou, vidíte reálné osvětlení a sklo je neustále průhledné i se všemi vlastnostmi. Nic takového před Lumionem nebylo pro architekty, stavaře a designéry tak jednoduchou formou dostupné.

Oficiálním distributorem software Lumion v naší republice je  společnost Lumiarsoft s.r.o., která také naším žákům poskytuje roční bezplatné studentské licence.