Edison 2019

04.03.2019 - 31.12.2019
V týdnu od 25.2. do 1. 3. 2019 se na naší škole uskutečnil první ročník multikulturního projektu Edison. Pod záštitou mezinárodní organizace AIESEC se studenti z celého světa mají možnost podívat do cizích zemí, na oplátku seznámí studenty hostitelských zemí se svou vlastí, tradicemi, kulturou či zvláštnostmi.

 Navštívili nás vysokoškolští studenti z Ukrajiny, Ruska, Maroka, Číny, Indonésie a Taiwanu. O každého stážistu se starali 2 naši žáci, kteří jej seznámili s prostředím školy, doprovázeli ho do hodin a na oběd. Každý den se v mnoha třídách odehrála prezentace doprovázená komentářem, osobními zážitky a zkušenostmi. Naši žáci měli možnost naučit se například pozdravit arabsky nebo si nechat napsat své jméno čínsky. Na závěr byl dán prostor dotazům i osobním hovorům.
 Odpoledne měli zájemci z řad našich žáků možnost připojit se ke společným výletům. Navštívili jsme Lesní bar v Lipové, Lázně Jeseník, místní firmu Naturfyt-Bio a čokoládovou manufakturu XOCOLATL. Jeden den jsme také uspořádali odpolední setkání žáků se stážisty formou volné konverzace.
 Poslední den jazykového týdne proběhla tzv. „global village“, kdy se ve školní jídelně ochutnávalo, co nám hosté z kuchyní svých zemí připravili. Byla navázána přátelství, vyměnily se kontakty a vyfotografovalo mnoho momentek. Pro spoustu našich nových studentů to byla první příležitost mluvit s cizincem a porovnat různé akcenty angličtiny.
 Na závěr přikládám zhodnocení projektu našimi studenty a můžete se těšit na fotky.
 
 „Nejlepší týden zatím tady na škole, další týden by mohli přijet noví studenti.“
 „Byl to skvělý týden plný úžasných lidí.“
 „Tento týden byl super v tom, že jsme poznali nové lidi a seznámili se s kulturou jejich zemí.“
 „Byl bych raději, kdyby tady byli déle.“
 
 Mgr. Marie Lapčíková
 
 
 Odkazy:
 
 www.aiesec.org
 
 https://aiesec.cz/pro-skoly/
 
 http://www.osn.cz/osn/hlavni-temata/sdgs/