INDIVIDUÁLNÍ KONZULTACE cesta k úspěšné závěrečné zkoušce

INDIVIDUÁLNÍ KONZULTACE cesta k úspěšné závěrečné zkoušce

22.03.2021 - 03.03.2025
Na střední průmyslové škole v Jeseníku se naplno rozběhly osobní konzultace. Školy jsou zavřené, ale naštěstí existuje výjimka, která umožňuje žákům středních škol využít možnosti konzultací a to opakovaně, dle jejich potřeb.

Konzultace na emku jsou především určeny žákům třetích ročníků učebních oborů. Na ně totiž čekají v červnu závěrečné zkoušky. Další ročníky se plánují co nejdříve, vše záleží na tom, jak se bude vyvíjet pandemická situace. Konzultace jsou dobrovolné, je o ně velký zájem a probíhají každý den v dohodnutých časech.

„Cílem především je, aby žáci úspěšně zvládli závěrečné zkoušky v klidu a dostatečně připraveni. Praxe žákům citelně chybí a my se maximálně snažíme, aby aspoň touto formou získali potřebné dovednosti a uspěli u zkoušek,“ uvádí Martin Kirakovjan, učitel odborného výcviku.

Konzultace jsou zaměřeny konkrétně dle potřeb žáků a tak, aby individuální pomoc byla co nejúčinnější. Osobní konzultace žáků s mistrem jsou prvním krokem k návratu na praxi, kde mají možnost opět vše fyzicky vyzkoušet. Žáci si sami průběžně vyhodnocují, co jim chybí, kde mají slabé stránky a co zvládají již velmi dobře.

Na dotazy, proč využívají konzultace, většina žáků odpověděla, aby se zlepšili, že si zopakují věci, co se naučili, aby byli lépe připraveni k závěrečným zkouškám a také, že je to pro ně příjemné, a hlavně potřebné oživení v době distanční výuky.

„Konzultace využívám proto, abych si mohl vyzkoušet vše, co potřebuji. Hlavně řezání závitů, v tom jsem si nebyl úplně jistý. Teď už je to lepší,“ pochvaluje si František Janík, žák třetího ročníku oboru instalatér.

V současné době se konzultacím věnují čtyři učitelé odborného výcviku, kteří učí žáky třetích ročníků oborů instalatér, obráběč kovů a strojní zámečník. Zde je největší potřebnost osobních konzultací. Pro žáky závěrečných ročníků je to obrovská pomoc. V prvních týdnech někteří žáci strávili celý den na dílnách. Poté odpoledne doháněli distanční výuku.

„Osobní konzultace na odborném výcviku vnímám jako „rychlospojku“ mezi distanční výukou a praxí. Skutečnost, že nic nenahradí praktickou výuku je všem jasná a v tuto chvíli se s tím musíme smířit. V současné době vnímám víc než zameškané učivo a praktické dovednosti žáků jejich psychické rozpoložení,“ popisuje Eva Kopecká, zástupkyně ředitele pro praktickou výuku.

Žáky tato doba zasáhla víc, než je možné si představit, a to v mnoha směrech. V rámci distanční výuky, ale i v rámci osobních konzultací je snaha se žáky hodně mluvit o tom, co aktuálně prožívají. Je nutné vnímat jejich problémy, dát jim prostor pro jejich názor, a hlavně s nimi mluvit o této „zvláštní“ době.

„Řekla bych, že mnozí z nich za tu dobu, co jsme se neviděli, velmi rychle dospěli. A zkrátka nám moc chybí. Dílny bez žáků nejsou těmi dílnami, kde je pohyb, rušno, kde je slyšet zvuk různých strojů. Co na závěr? Jen to, že se na všechny těšíme, až se vrátí zpátky a my se uvidíme v plném počtu,“ dodává Eva Kopecká.

Střední průmyslová škola Jeseník je technicky orientovanou školou, která připravuje studenty na povolání ve studijních oborech strojírenství, stavebnictví a informační technologie. Škola dále nabízí učební obory se zaměřením na strojírenství a stavebnictví.

Střední průmyslová škola Jeseník