Kam na výlet

ZLATÉ HORY

http://www.kudyznudy.cz/Kam-pojedete/Stredni-Morava-a-Jeseniky/Jeseniky---zapad/Zlate-Hory.aspx

JAVORNÍK

http://www.kudyznudy.cz/Kam-pojedete/Stredni-Morava-a-Jeseniky/Jeseniky---zapad/Javornik.aspx

RYCHLEBSKÉ STEZKY

http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Aktivity/Bikerske-stezky-v-Rychlebskych-horach.aspx

KAM S DĚTMI

https://www.vylety-zabava.cz/kam-s-detmi/stredni-morava/jesenik


K nejnavštěvovanějším místům patří lyžařské středisko Ramzová, u kterého se nachází horské minikáry asi 100 metrů od vlakové zastávky a přímo u silnice č. 369. Pro milovníky turistiky je atraktivní hřebenovka na Šeráku, na který můžete vyjet lanovkou právě z Ramzové na Červenohorské sedlo. V zimě na vás čeká lanovka až na samotný Šerák.

Za návštěvu zajisté stojí město Jeseník, jež v roce 2017 oslavilo již 750 let od svého vzniku. Nad ním se tyčí krásné „lázeňské městečko“ s nezapomenutelným výhledem na jesenické pohoří z polské strany. Přírodní léčitel a zároveň proslulý jesenický rodák Vincenz Priessnitz, alias „vodní doktor“, zde vybudoval první vodoléčebný ústav na světě. Ten navštívili v minulosti osobnosti, jako Nikolaj Vasilijevič Gogol, Josef Krasoslav Chmelenský či Franz Liszt. Taktéž byly znovu otevřeny Schrotovy léčebné lázně v nedaleké Lipové-lázních.

V našem regionu můžete navštívit i dvě krasové jeskyně, které se od sebe výrazně liší. Jeskyně Na Pomezí je typická pro svou bohatou krasovou výzdobu. Jeskyně Na Špičáku o svou krasovou výzdobu přišla, když se v ní v průběhu historického vývoje ukrývali lidé. Avšak svůj „handicap“ vyvažuje bohatou historií, nápisy na stěnách, srdcovými profily chodeb, které nenajdete nikde jinde na světě.

K historickým pamětihodnostem patří státní zámek Jánský Vrch v pohraničním městečku Javorník, který byl do roku 1945 letní rezidencí vratislavských biskupů a arcibiskupů. Nedaleko města Šumperk se nacházejí Velké Losiny, kde najdete státní renezanční zámek, který neblaze proslul ve spojitosti s čarodějnickými procesy. V obci můžete navštívit i známou ruční papírnu a s ní spojené muzeum papíru či nedávno otevřené termální lázně.

Jeseník a jeho okolí je ideálním prostředím na cykloturistiku po vyznačených cyklostezkách. Zejména populární jsou tzv. Rychlebské stezky v okolí obce Černá Voda, kde se nachází i překrásné rybníky. Na kole si taktéž můžete vyjet do Lesního baru v Horní Lipové, který nemá v naší republice obdoby.

Fotografie
2-info-mapa-jesenik.jpg
2-jesenicke-cyklotrasy.jpg
Červenohorské sedlo
Čertovy kameny
Priessnitzovy lázně
Chata na Šeráku
Praděd při pohledu z Jeseníku
Jeseník
Kostel v Mikulovicích
Na Ramzové
Pohled na Jeseník z Křížového vrchu
Pohled z rozhledny ZL.chlum