Strojní mechanik

Strojní mechanik

Učební obor pro manuálně zručné žáky.

Láká tě technika a moderní stroje? Opravuješ rád různé věci? Chceš pracovat v oboru se skvělými možnostmi a slušným výdělkem?

Strojírenství je obor se širokým uplatněním. Naučíš se opracovávat kov i další materiály, pracovat se stroji, starat se o ně a také je nastavovat. Získáš svářečský průkaz, naučíš se základy kovářství a projdeš kurzem obrábění. Budeš umět základní pracovní operace na CNC strojích. Čeká tě praxe na škole a ve firmách, kde se zdokonalíš nejen v zámečnických dovednostech. Pokud bude tvá práce kvalitně odvedena, dostaneš za to zaplaceno. A po škole můžeš rovnou do práce nebo pokračovat nástavbovým studiem k maturitě.

Uplatníš se napříč celým strojírenstvím.

A to na různých pozicích, které ale mají jedno společné – jsou velmi dobře placené. Můžeš obsluhovat CNC stroje, stát se opravářem strojů v zemědělském družstvu či autodílně, být údržbářem, nebo třeba dělat v technických službách svého města. Anebo se staň svářečem, který snadno najde uplatnění téměř kdekoliv, zejména v zahraničí.

Kód oboru: 23-51-H/01


Důvody, proč studovat právě u nás.

 • DOBRÉ UPLATNĚNÍ

  Strojní mechanik má otevřené dveře všude ve strojírenství - pracovníci stále chybí.

 • MODERNÍ VYBAVENÍ

  Neustále investujeme do vybavení, aby ses ty i spolužáci mohl učit na moderních strojích. Máme třeba svářečský trenažér a jiné vychytávky.

 • DOBŘE ZAPLACENÁ PROFESE

  Strojní mechanici jsou nedostatkové zboží a jsou placeni velice dobře. Firmy nebudou mít problém ti dobře zaplatit.

 • SPECIALIZUJ SE

  Můžeš se po škole věnovat tomu, co tě baví. Opravuj velké zemědělské a lesní stroje, nebo pracuj s moderními obráběcími centry a dívej se, jak ti vznikají součástky pod rukama.

 • PRAXE, CO TĚ PŘIPRAVÍ

  V prvním ročníku budeš mít praxi na dílnách a od druhého se podíváš do reálných firem. Možná ti pak nabídnou práci.

Co o oboru říkají studenti
Vojtěch Koriťák

Vojtěch Koriťák

,,Mistři i učitelé se nám snaží předat své znalosti a zkušenosti. V rámci teorie se mi líbí, že si mohu své znalosti ověřovat v soutěžích. V rámci praktické výuky oceňuji možnost pracovat přímo ve firmě, kde se mnohému přiučím a ověřím, jak dalece umím své znalosti ovládat v praxi. Suprovým nápadem jsou nejrůznější kroužky, kdy člověk nahlédne i do jiného oboru. Já jsem si tak vyzkoušel kroužek kovářství a opravu strojů a zařízení. Mohu jen doporučit!“

Příběhy našich absolventů
Petr Pruchnický

Petr Pruchnický

Univerzální obráběč kovů

,,Škola mi dala základy technického a strojírenského vzdělání, na kterých jsem mohl dále rozvíjet své pracovní schopnosti. Život ve škole mi dal i spoustu známých a kamarádů“
Radek Pruchnický

Radek Pruchnický

Strojní zámečník, kotlář a státní svářeč

Škola mi dala možnost uplatnění na pracovním trhu, možnost brousit bruskou, papír o vyučení a práci v moderní rozvíjející se společnosti. Mě to prostě baví. Jo, a vzkaz učte se neberte drogy.