Halogenové žárovky v EU postupně zhasnou. Nastupují L…

13.9.2018, Zdroj: EurActiv.cz (http://www.euractiv.cz/)

Žárovky škodlivé k životnímu prostředí postupně zmizí ze světa a nahradí je energeticky účinnější a ekologičtější alternativy s delší životností a v konečném důsledku i s nižší cenou. Stojacích lamp, designovaných lustrů, ručních svítidel a světýlek v troubě se změny pravidel EU nedotknou.

Od prvního září 2018 již není možné dovážet a vyrábět energeticky náročné halogenové žárovky. Definitivní tečka za nimi však jen tak nepřijde. Na pultech obchodů zůstanou do doby, než je spotřebitelé vykoupí. Nahradit je mají světelné diody (LED) nebo kompaktní fluorescenční zářivky (CFL) s vysokým výkonem, nízkou spotřebou energie až o tři čtvrtiny a dlouhou životností až 20 let.

Změny dosavadních pravidel EU se vztahují na klasické halogenové žárovky hruškovitého tvaru určené pro domácnosti, obvykle s paticí E14 či E27 v energetické třídě D či C. Ty nejsou v českých domácnostech, v porovnání například s obyčejnými žárovkami, příliš rozšířené, a tak jejich zákaz povede „k zjednodušení současné nabídky a k dalšímu rozšíření LED žárovek.“ Redakci EURACTIV to vysvětlil Michal Staša, odborník na osvětlení ze Střediska pro efektivní využívání energie (SEVEn).

Ve stojacích lampách, lustrech, troubách, ručních svítidlech a automobilovém průmyslu budou moci setrvat nadále, protože pro ně zatím neexistuje dostatečná náhrada. V současné době se nicméně připravuje nové nařízení týkající se světelné techniky. Lze tak do budoucna očekávat zákaz i profesionálního osvětlení, myslí si Staša.

Celý článek: Halogenové žárovky v EU postupně zhasnou. Nastupují LEDky a další úsporné zářivky